Teremkerékpár
Megismerheted  ezt a  még nem "ismert" sportágat....(:

MENÜ

ÜNNEPELNEK A BAJI BICÓSOK

 


Baj A sportcsarnokban megtartott jubileumi rendezvényen tizenháromszor állhattak a dobogó tetején a baji fiatalok és számtalan jó helyezést értek el versenyzőik. A bokodi Schön Martin férfi egyéniben gyűjtötte be bajnoki aranyát. A hölgyeknél a Szakály Kinga, Buzer Nikolett, Balogh Vivien és Gregor Fanni alkotta baji négyes nyerte a bajnokságot. Buzer és Szakály duplázott, hiszen a párosban is az élen végeztek. Az érdeklődők sok szép látványos gyakorlatnak tapsolhattak a verseny két napján. Nyílt versenyről lévén szó, a hazai kerékpározókon kívül hét országból érkeztek teremkerékpározók. Európából Szlovákia, Németország, Ausztria, Hollandia, Ukrajna, Csehország, Ázsiából pedig hong-kongi sportolók is rajthoz álltak. A jubileumhoz kapcsolódóan ünnepeltek is a sportág hívei, hiszen éppen 15 évvel ezelőtt rendezték meg az első országos bajnokságot Bajon, amely egy idős a magyarországi művészi teremkerékpár sport meghonosításával. Másfél évtizede a megyei sportigazgatóság vette fel a kapcsolatot a rajna-pfalzi szövetséggel, Németországban akkor már magas szinten űzték ezt a sportágat.

Dr. Partali László akkori megyei sportigazgató emlékezett vissza ünnepi beszédében az akkor történtekre. Bajon éppen ez idő tájt készült el az új sportcsarnok, ahol lelkes tornászok gyakoroltak Nagy Györgyi testnevelő irányításával. Kedvet, elszántságot éreztek az új sportág iránt. Zentner Mariann, Megyesi Dóra, Borka Kinga, Balogh Adrienn és Borka Xénia voltak az első fecskék, akik később magyar bajnokságot is nyertek. Azóta több helyen gyökeret eresztett a sportág, így például Tatabányán, Bokodon, Vértessomlón, megyénken kívül pedig Romhányban, Délegyházán és Csornán. A művészi kerékpározással párhuzamosan a kerékpárlabda is meghonosodott nálunk, első edzőjük a szintén baji Hartmann Péter volt, aki szép sikereket ért el tanítványaival, mások mellett Szitás Tamással és Takács Attilával.

A Baj KSE versenyzői már nemzetközi szinten is letették névjegyüket, felnőtt világbajnokságon negyedik helyet ért el a Szakály Kinga, Megyesi Dóra, Buzer Nikolett és Balogh Vivien összetételű csapat. Európa-bajnokságon a nagyon várt érem is megszületett, a Szakály-Buzer kettős a dobogó harmadik fokára állhatott fel 2008-ban. Az elért eredményeknek köszönhető az is, hogy a Baj KSE Európa-bajnokságot, Európa Kupát és világbajnokságot is rendezhetett már. Mostanra már annyi nemzeti szövetség alakult, esély van arra, hogy előbb-utóbb olimpiai sportág legyen a művészi teremkerékpározás. Kiss T. József

 

A Művészi Teremkerékpározásról

Ez a sportág több, mint 100 éves múlttal rendelkezik. Európeszerte működnek egyesületek, sőt még Japánban, Macaon, Hong-Kongban és Malajziában is.

Hazánkban 12 éve honosodott meg ez a sport. Évente 10-12 hazai és nemzetközi kvalifikációs versenyen veszünk részt.

Néhány szó a szabályokról:

Magyarországon egyéni, páros és négyes versenyágak működnek. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) és a Nemzetközi Teremkerékpáros Bizottság (CIS) határozza meg a nemzetközi bajnokságok előadási kategóriáit. Nemzeti bajnokságok és versenyek esetében a Nemzeti Szövetség által meghatározott szabályok érvényesek.

A kerékpárok speciális felépítésűek, a tengelyek, a kormány, a nyereg, a kerekek, az áttétel és a lábtartók tekintetében.

A kerékpározás ezen ágát teremben végzik, egy 12x9 méteres pályán, aminek a közepére egy fél méter átmérőjű, eköré egy négy méter átmérőjű és egy nyolc méter átmérőjű kör van festve. Az elemeket a pályának a szabálykönyvben meghatározott részén kell végrehajtani.

Nyolc éves kortól felnőtt korig öt korcsoportot határoz meg a szabálykönyv. Külön versenyeznek a fiúk és a lányok. Az előadás időtartama meghatározott: 14 éves korig 5 perc, e fölött pedig 6 perc áll rendelkezésükre a sportolóknak a gyakorlat bemutatásához. Egy versenyző gyakorlata 14 év fölött 28 elemből, míg 14 év alatt 22 elemből áll. Minden elemnek a szabálykönyvben rögzített számbeli értéke van. Csak a szabálykönyvben meghatározott elemekből lehet összeállítani a gyakorlatot. Ezek kiválasztása és sorrendje tekintetében semmilyen szabály nem köti a versenyzőt. A gyakorlat elemsorát egy versenylapon rögzítik, ami alapján a versenybírók ellenőrzik, hogy a sportoló a megfelelő sorrendben és előadásmódban mutatja-e be a gyakorlatot. A hibák pontlevonásokat eredményeznek. Pontot vonhatnak le az előadási idő be nem tartása miatt, az előadás módja miatt, az elem tartama miatt, a sorrend miatt.

Bármely kerékpáros programot ízléses zenével lehet kísérni, melyet a versenyző magának biztosít.

A romhányi egyesület 10 éve működik. Minden évben tavasszal rendezünk egy kvalifikációs versenyt, ahol hazai terepen mutathatják be sportolóink tudásukat családtagjaik, osztálytársaik és a szurkolók örömére.

A Magyar Bajnokság minden évben Húsvét előtt egy héttel van megrendezve Bajon, a sportág hazai központjában, ahol minden magyar versenyző részt vesz és külföldi (német, cseh, szlovák, ukrán, osztrák) sportolók is emelik tudásukkal a verseny színvonalát. Itt a bajnoki címek felét romhányi versenyzők szerzik meg évek óta, ami dicséri szorgalmukat, kitartásukat, a kiváló csapatszellemet, a hazai edző Kovács Balázs és a német edző Erhard Hübner kitűnő szakmai hozzáértését.
TAROLTAK A BAJIAK

 

P1030299.JPG

A Kőkúti Általános Iskolában 13. alkalommal köszöntötték és díjazták Tata legjobb sportolóit. 24 sportágban 277-en vehettek át elismerést. (2010.02.27.) Az elmúlt három évben 88 millió forinttal támogatták a sportot Elismerést kaptak az országos vagy nemzetközi versenyek a dobogósai

 

Népszerű esemény a város legjobb sportolóinak évenkénti köszöntése, díjazása. Hagyományosan a Kőkúti Általános Iskola tornacsarnokában tartják, amelyen idén huszonnégy sportágban 277 utánpótlás korú, felnőtt sportoló, valamint edző és klubvezető vehette át az elismerést.

A Tata legjobb sportolóinak járó érem évente mindig más, de emlékezetes és értékes ereklye. Ezúttal Keresztelő Szent János alakját vésték az impozáns érmére. Azok kaptak elismerést, akik az országos vagy nemzetközi versenyeken a dobogón végeztek. Kőhalmi Zoltán, vendéglátó oktatási intézmény igazgatója kiemelte, hogy a várakozásnak megfelelően megteltek a csarnokban elhelyezett széksorok, sőt még kevésnek is bizonyultak az ülő alkalmatosságok. Ez is bizonyítja, hogy minden díjazott ott akar lenni ezen az ünnepi aktuson.

A baji művészi teremkerékpárosok lélegzetelállító bemutatója után Michl József, Tata polgármestere köszöntötte a megjelenteket. Eljött az eseményre Balogh Gábor olimpiai ezüstérmes, kilencszeres világbajnok öttusázó, aki aktív pályafutása befejezése után sem maradt hűtlen a sporthoz. Komoly feladatot kapott, ő dolgozza ki a fiatal generációt sportolásra ösztönző országos projektet, ami a jövő egészségmegőrző programját képezi majd. Eljött az eseményre Rózsavölgyi István, az ötvenes évek kiváló középtávfutója, Tompa Andor, a Tatai Edzőtábor néhány hónapja kinevezett igazgatója, és természetesen ott volt a város két alpolgármestere, Robozné Schőnfeld Zsuzsanna és Horváthy Lóránt is. Utóbbi, mint a megyei sportszövetségek szövetsége elnöke is képviseltette magát a díjkiosztón.

– Nagy öröm számunkra, hogy az elmúlt évben is tovább gyarapították Tata hírnevét sportolóink – hangsúlyozta a polgármester. – Idén ünnepeljük a Tatai HAC fennállásának századik évfordulóját, amelyet én is nosztalgiaként élek meg. Ebben a klubban vívóként sportoltan annak idején. Önkormányzatunk a lehetőségekhez mérten kiemelkedően támogatja a város sportját, ez az elmúlt három évben 88 millió forint volt. Sajnos, a kormány elvonásai miatt most a sportra is kevesebb jut, de biztos vagyok benne, hogy nem sokáig tart ez az állapot.

 

Az ünnepélyes aktus, az érmek átadása majdnem egy órán át tartott. Többen már évek óta „igényt tartanak” az elismerésre. Így például az autós Hernádi László, a THAC férfi kézilabdacsapata, a kőkútis diák kézilabdások, a helyi vívók, köztük a junior világranglista vezetője, Böjte Szabolcs, az Aréna SE kiváló táncosa, Szalai Vanessza, no és a karate vb-n bronzérmes Czimmermann László. Balogh Gábor még ma is rendkívül népszerű ember. Sokan, különösen a hölgyek közös fotózást kértek tőle. – Tata nekem a második hazám, hiszen annak idején évente két-három hónapot itt töltöttem az edzőtáborban – mondta. – Nemrégiben itt jártam a Kőkúti-iskolában, ahol mintaszerű utánpótlás-nevelés folyik. Sok tatai barátom van, többek között Kovács András, akit most is díjaztak és Kőhalmi Zoltán.

– Tizenharmadik éve köszöni meg önkormányzatunk azt, hogy Tata városának dicsőséget szereztek ezek a nagyszerű emberek – értékelt Horváth Zoltán sportreferens, az esemény főszervezője. – Új rekord született azzal, hogy 24 sportágban 277 kiválóságnak adhatott át díjat Michl József, Horváthy Lóránt, Robozné Schőnfeld Zsuzsanna és Balogh Gábor. Péntek Sándor

 

Asztali nézet